Кога проговаря детето?
През 10-ия месец – първи опити за образуване на думички
По време на десетия месец детето вече прави първи опити за образуване на думи. Речниковият му запас е от 10 думи (това са думите, които детето разбира). То започва съзнателно, умишлено да използва несловесни сигнали, за да насочи вниманието на възрастния към обект или събитие. Посягането често е придружено с хленч или с наподобяващи думи вокализации, които са равнозначни по своя смисъл на жест. В първите детски изказвания жестът идва да замести, а не да допълни определен езиков елемент.
През 12-ия месец – детето произнася 5-10 осмислени думички
Към 1 година и 3 месеца то си служи с 10 и повече думички на “свой език“
На 1 година и 6 месеца – време е за елементарната фраза
Детето вече употребява 15-20 думи. Това е времето, когато прави опити за съставяне на елементарна фраза и използва уместно думичката “няма“.
На 1 година и 9 месеца – първи опити за образуване на изречения
Детето може да образува изречения от две думи и да назовава предмета, който му се показва.
На 2 години – първите въпроси
Към втората година детето започва да задава своите първи въпроси (например: Какво е това?). Активният му речник (думите, които детето използва) е около 50 думи. Пасивният речник (думите, които разбира) е около 300 думи, т.е. детето разбира повече, отколкото може да каже. То използва изречения от 3 думи.
Често момчетата проговарят по-късно от момичетата
За нарушение или закъснение в речевото и езиковото развитие може да се говори тогава, когато даден етап закъснява с шест месеца по отношение на приетите норми.