Софийска градска прокуратура внесе обвинителен акт срещу Кирил Петков

0
2697
Кирил Петков
Кирил Петков

Кирил Петков предаден на съд за превишаване на правомощията си като министър-председател

Софийска градска прокуратура (СГП) предаде на съд народния представител и съпредседател на „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Кирил Петков. Обвинението срещу него е за превишаване на правомощията си по време на ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севдалина Арнаудова през 2022 г.

Обвиненията срещу Петков

Според прокуратурата, по време на мандата си като министър-председател, Кирил Петков е превишил правомощията си, като е наредил на директора и заместник-директора на Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП) да разпоредят на подчинените си задържането на тримата по Закона за МВР. Това според обвинението представлява незаконна намеса в работата на правоохранителните органи.

В обвинителния акт се посочва, че арестите на Борисов, Горанов и Арнаудова са били извършени от полицейски служители, а не от следователи, което представлява сериозно нарушение на законовите процедури.

Развитие на делото

Петков получи официалното си обвинение на 10 януари 2025 г., след което разполагаше със срок за запознаване с материалите по разследването. Очаква се делото да бъде разпределено на съдебен състав, който ще насрочи разпоредително заседание, на което ще се определят следващите етапи на процеса.

По време на разследването са разпитани над 40 свидетели, приобщени са видеозаписи и други доказателствени материали.

През декември 2024 г., по предложение на СГП, и.ф. главен прокурор внесе в 51-вото Народно събрание искане за сваляне на депутатския имунитет на Петков.

От прокуратурата днес представиха официалното съобщение по обвинението:

Петков е предаден на съд за това, че на 17 март 2022 г. в София в качеството си на длъжностно лице, което заема отговорно служебно положение – министър-председател, е превишил властта си като разпоредил на началник и на заместник-началник на отдел „Разследване и методическо ръководство по разследването“ при ГД „Национална полиция“ (ГДНП), както и на главен разследващ полицай в отдела:

  • да образуват веднага досъдебно производство в нарушение на закона, без да имат правомощия;
  • производството да започне с първо действие по разследването с разпит на самия Петков в качеството на свидетел без да са налице основания за това;
  • в разрез с разпоредбата на чл. 212, ал.3 от НПК да не уведомяват незабавно прокурор за образуваното досъдебно производство;
  • да извършат претърсване и изземване в тъмната част на денонощието в жилищата на Б.Б., Вл.Г. и С.А. без предварително разрешение на съответния съд,  без да са налице основания за неотложност и без тези действия да са единствена възможност за събиране и запазване на доказателства. Престъплението  е квалифицирано по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 от НК.

Кирил Петков е обвинен и за това, че в качеството на длъжностно лице, заемащо отговорно служебно положение (министър-председател), е превишил властта си като на 17 март 2022 г. е разпоредил на директора на ГДНП и на негов заместник да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа по реда на Закона за МВР Б.Б., Вл.Г. и С.А. с цел да причини на тримата вреда, изразяваща се в уронване на престижа и доброто им име в обществото и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт – престъпление по чл. 282, ал. 2, вр. ал. 1 от НК.

Контекст и последици

Арестите от 17 март 2022 г. бяха извършени в момент на засилено обществено напрежение и бяха мотивирани от разследване за корупция. По това време Кирил Петков беше министър-председател, а вътрешен министър – Бойко Рашков.

Според прокуратурата, с тези действия Петков е уронил авторитета на изпълнителната власт и е причинил значителни вредни последици.

Очаква се съдът да насрочи първото заседание по делото, което ще определи по-нататъшния ход на процеса.

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Моля, въведете Вашия коментар
Моля, въведете Вашето име тук