
Край на отоплението с въглища и дърва в София – ВАС потвърди забраната
Върховният административен съд (ВАС) окончателно потвърди забраната за използване на твърди горива за битово отопление в София, която ще влезе в сила от 2029 година. С това решение съдът отхвърли всички подадени жалби срещу въвеждането на рестрикцията и окончателно узакони мярката, насочена към намаляване на замърсяването на въздуха в столицата.
Какво включва забраната?
Забраната за отопление на твърдо гориво обхваща всички форми на битово отопление с дърва, въглища, брикети и биомаса, включително:
✔ Дървесни пелети
✔ Дървесен чипс
✔ Екобрикети
Тази мярка е част от дългосрочната стратегия за подобряване на качеството на въздуха в София, която страда от значително замърсяване, особено през зимния сезон.
Основната цел на забраната е намаляване на фините прахови частици (ФПЧ) във въздуха. Според изследванията битовото отопление е основният източник на замърсяване в София, като допринася за почти 56% от фините прахови частици във въздуха.
Оспорвания и съдебни решения
Върховният административен съд разгледа и отхвърли жалбите срещу забраната, подадени от различни организации и граждани, които смятат, че мярката е твърде рестриктивна и ограничава правото им да изберат начин на отопление.
Съдът потвърди, че решението за забрана на отоплението с твърди горива е необходимо и оправдано предвид значителните нива на замърсяване в столицата.
Зони с ниски емисии – допълнителна мярка срещу замърсяването
ВАС отхвърли и жалбите срещу въвеждането на т. нар. „зони с ниски емисии“, които ограничават достъпа на автомобили с високи нива на замърсяване в определени части на града.
През предстоящия зимен сезон, в периода от 1 декември 2024 г. до 28 февруари 2025 г., ще бъде забранено движението на автомобили с екокатегория 1 и 2 в централните зони на София.
Така нареченият „малък ринг“ включва територията, ограничена от:
- бул. „Васил Левски“
- бул. „Патриарх Евтимий“
- бул. „Ген. Скобелев“
- ул. „Опълченска“
- бул. „Сливница“
Как ще се отопляват домакинствата след 2029 г.?
Забраната за отопление с твърдо гориво означава, че жителите на София ще трябва да преминат към алтернативни методи за отопление, сред които:
✔ Термопомпи и електрически отоплителни уреди
✔ Газови котли и системи
✔ Централно топлоснабдяване (Топлофикация)
Очаква се допълнителни програми за подпомагане на домакинствата, които в момента разчитат на твърди горива, за да се адаптират към новите изисквания.