
Таксиметровият синдикат сезира ЕС заради високите цени на „Гражданска отговорност“
Националният таксиметров синдикат внесе официален сигнал до Европейската комисия (ЕК) и Европейския орган за застраховане и професионално пенсионно осигуряване (EIOPA). Причината за жалбата е липсата на регулаторни мерки срещу значителното увеличение на премиите по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ за таксиметровите автомобили в България. Това стана ясно от официално изявление на синдиката.
Опасенията на таксиметровите шофьори
Таксиметровите превозвачи са категорични, че повишаването на цените на застраховката за тяхната професия създава финансови затруднения и поставя под въпрос устойчивостта на сектора.
Основните проблеми, които те изтъкват, включват:
📌 Липсата на регулаторна намеса – Според синдиката държавните институции не са предприели достатъчни мерки за контролиране на рязкото поскъпване на застраховката.
📌 Несправедливо ценообразуване – Според тях таксиметровите шофьори са подложени на несправедливо високи ставки спрямо останалите водачи, въпреки че изпълняват обществена услуга.
📌 Риск за целия сектор – Повишените разходи водят до финансова нестабилност за мнозина от тях, което може да се отрази на достъпността на таксиметровите услуги в страната.
Предишни критики към Комисията за финансов надзор
Националният таксиметров синдикат припомня, че само преди месец EIOPA отправи сериозна критика към Комисията за финансов надзор (КФН) заради неефективния надзор върху фалита на застрахователна компания с българска собственост в Румъния. Случаят предизвика значителни сътресения на румънския застрахователен пазар, което допълнително увеличи недоверието към начина, по който се регулира застрахователният сектор в България.
Протести срещу повишаването на цените
Таксиметровите шофьори неколкократно изразиха недоволството си срещу увеличаването на разходите за задължителната застраховка.
На 20 декември беше проведено протестно пешеходно шествие в центъра на София, в което се включиха множество таксиметрови шофьори.
📍 Протестиращите първо се събраха в района на Българската народна банка (БНБ), след което преминаха по ключови улици на столицата.
📍 По време на демонстрацията те внесоха протестна нота, в която изразиха категоричното си несъгласие с покачването на цените на „Гражданска отговорност“.
Таксиметровите шофьори настояват за незабавни мерки от страна на държавните институции, както и за въвеждане на по-ясни и прозрачни регулации в застрахователния сектор.
Какво следва?
След подаването на жалбата към ЕК и EIOPA, предстои да се проследи дали европейските институции ще предприемат разследване или препоръки към българските регулатори.
Таксиметровият сектор в страната остава в напрегнато очакване за реакция, тъй като по-високите разходи за застраховка могат да доведат до увеличение на цените на таксиметровите услуги и дори до фалити на малки фирми и самостоятелни шофьори.
Дали европейските институции ще окажат натиск върху българските регулатори за справедливо ценообразуване в застрахователния сектор, предстои да разберем в следващите месеци.