Различните типове кожа и как да се грижим за тях

0
9664
Различните типове кожа и как да се грижим за тях

Различните типове кожа и как да се грижим за тях

Определете Вашия тип кожа и тя ще Ви се отплати здрава и сияйна

Обикновено кожата на лицето се дели на 8 основни типа:
Нормална, суха, мазна, смесена, куперозна, зряла (и изгоряла от слънцето).

Проучете внимателно лицето си и определете кожата към кой тип принадлежи, а ако не знаете и не можете да решите, ето и един лесен тест. Легнете си с изчистено лице, без крем или серум. На сутринта, преди измиване, поставете чиста хартиена сафетка върху лицето си. По специално на Т-зоната – брадичка, нос и чело. Нормалната кожа оставя малка следа, сухата – никаква, а мазната естествено оставя ясна следа. Проверете и дали кожата на бузите Ви е изпръхнала.

Много хора имат смесена кожа, която съчетава симптомите на няколко типа кожа. Съобразявайте Вашите козметични процедури с типа кожа. Не забравяйте, че той се променя заедно с цикъла, възрастта, сезоните, начина на хранене, хормоналните промени, атмосферното замърсяване и т.н.

В общи линии важи следното:

  • Децата имат нормална кожа, която става мазна през пубертета и постепенно изсъхва с годините.
  • Светлите жени имат по-суха кожа, която се изсушава още повече с възрастта, а след 40-годишна възраст вече се смята за зряла и изисква повече грижи.

Неправилното хранене, ленив черен дроб, резките промени в теглото, алкохолът и цигарите, както и стресът, допринасят за допълнителни проблеми на кожата на лицето.

Задължителните грижи за кожата са почистване, тонизиране и овлажняване. Пълната грижа обаче включва още ексфолиация и маска.

1. НОРМАЛНА КОЖА

Благословени сте, ако имате този тип кожа. Нито суха, нито мазна, тенът е равномерен и порите са малки. Разполагате с богат избор козметични средства и процедури, но не я занемарявайте все пак!

Почистване: един или два пъти дневно с неутрален Ph крем или лосион или домашно миещо средство.

Ексфолиация: един или два пъти на седмица, с нежни козметични продукти, с финни частици.

Маска: всички видове домашни маски са подходящи, от бяла хума до кисело мляко, а за козметични продукти да не говорим, има богата гама за избор.

Тоник и овлажняване: алое вера и хидрозоли, леки лосиони.

Етерични масла: лавандула, роза, гераниум и др.

Билки: невен, роза, лавандула, зарасличе.

Козметични процедури: почистване с диаментено микродермоабразио с нанасяне на адекватен продукт, кислородна и криотерапия, а ако е необходимо RF lifting или мезотерапия, и др. Изборът във Вашия случай е много голям.

2. СУХА КОЖА

Този тип има много фина структура и е без видими пори, а кожата е опъната особено след измиване. Това се дължи на слабо активните мастни жлези, които не я овлажняват достатъчно.

Сухата кожа е чувствителна и предразположена към преждевременно образуване на бръчки и лющене, което понякога се дължи на липса на кератин. Бедна е и откъм вода, която да я „подпълва“. Уязвима е към атмосферните условия – слънце и вятър, смяната на сезоните, а студът и жегата потискат дейността на мастните жлези. Други врагове са басейнът, климатикът и ниската влажност на въздуха.

Почистване: когато не е подложена на грим или замърсена среда – само един път дневно. Пяната е прекалено изсуяаваща за този тип кожа. Подходящ е водоразтрворим крем или лосион за почистване, който не намалява естествените мазнини в кожата. Може и с домашен почистващ лосион или масла, като зехтин, бадем или пяеничен зародиш, които ще обогатят кожата.

Ексфолиация: деликатни билкови козметични трици са идеални, тъй като с кръговите движения и фините частици се стимулира отделянето на мазнина и се почистват мъртвите клетки и неравности. Много подходящо е овесеното брашно, бялата глина или друг натурален продукт, но без абразивност. Масажирайте леко лицето в продължение на една минута.

Относно парната баня трябва да се внимава с температурата, защото може парата да се отразява добре на кожата, но високата температура, не. Добре е един или два пъти на седмица, с нежни козметични продукти, с финни частици.

Маска: омекотяващи маски с основа мед, авокадо, кисело мляко и жълтък насищат повърхността с вода и я овлажняват. Всички видове домашни маски са подходящи, от бяла хума до кисело мляко, а за козметични продукти да не говорим, има богата гама за избор. Ако сте избрали маска с бяла хума, добавете малко масло към нея и я почистете преди да изсъхне напълно, за да се предотврати изсушаване.

Тоник и овлажняване: никакви продукти със спирт, най-добре алое вера и хидрозоли като розова вода и други флорални води. Разреденият ябълков оцет е подходящ, понеже възстановява киселинната обвивка и омекотява кожата. За овлажняващ ефект, използвайте подхранващи кремове, които съдържат липозоми и глицерин, а за грим – продукти с овлажняващи съставки.

Етерични масла: палмароза, розмарин, морковено семе, розово дърво, лайка – всички те намаляват подпухването и омекотяват кожата. За балансиране функцията на мастните жлези – гераниум и лавандула, малки количества розмарин и мента за подобряване на кръвообращението. За регенерация на клетките – масло от нероли.

Билки: избирайте билки за деликатна кожа, като бяла ружа, цвят теменужка или червена детелина. Розмаринът стимулира активността на кожата, а жълтият кантарион успокоява нервните окончания в тъкъните. Бъзовият цвят пък е прекрасен за успокояване на сухата кожа и подобряване на тонуса и елестичността ѝ. Препоръчваме употребата им в омекотяващи подхранващи кремове.

Козметични процедури: почистване с диаментено микродермоабразио, но предварително да се третира кожата с подходящ пилинг или друг продукт за суха кожа. Кислородната мезотерапия е много подходяща за добавяне на някакъв продукт – овлажнител, RF lifting, и др.

3. МАЗНА КОЖА

Свръхактивните мастни жлези, леката грапавина или разширените пори придават характерната лъскавина на този тип кожа. Прекомерното омазняване е прекрасна почва за развитие на бактерии и инфекции, запушени пори и мъртви клетки. Но от друга страна, мазнината защитава и овлажнява кожата в хода на стареенето и забавя образуването на бръчки.

През лятото прекомерното излагане на слънце стимулира и без това активните мастни жлези. Мазнината се комбинира с потта и омазнява още повече кожата.
През зимата състоянието се усложнява от триенето на шалове и шапки и евентуалното по-рядко миене на лицето. Използвайте козметични продукти, които да не отстраняват напълно мазнината. Съобразявайте и начина на хранене.

Почистване: често, по два пъти дневно със сапун с неутрален Ph, лосион или гел за измиване. Парната баня се отразява добре, защото отваря порите и освобождава излишната мазнина.

Ексфолиация: избягвайте енергичното триене, защото така се стимулират мастните жлези. Използвайте нежна комбинация от овесено и царевично брашно, стрити билки на финни частици.

Маска: много видове домашни маски са подходящи, с белтък, зелена глина, овесени трици и т.н., а за козметични продукти да не говорим – има богата гама за избор.

Тоник и овлажняване: алое вера и хидрозоли, хамамелис, леки лосиони. За овлажняване е подходящ лек лосион от гел алое с етерични масла за балансиране на омазняването.

Етерични масла: босилек, иланг-иланг, кедър, лимонова трева и др. нормализират активността на мастните жлези. Цитрусовите масла също са подходящи, но да не се забравя тяхната фото сензитивност.

Билки: със стягащо и изсушаващо действие – бял равнец, хамамелис. Използват се като лека отвара за измиване.

Козметични процедури: почистване с диаментено микродермоабразио с подходяща пилинг маска, кислородна с адекватен продукт за регулиране на себума и криотерапия. Ако ли пък Ви тревожат бръчките и загубата на еластичност – RF lifting или мезотерапия.

4. СМЕСЕНА (КОМБИНИРАНА) КОЖА

Характерна е мазна Т-зона и суха кожа около очите, бузите и устата. Това е най- разпространеният тип кожа. Важно е да се третира с два типа средства, като се използват коктейли от етерични малса и билки. Изберете от разделите за суха и мазна кожа и спазвайте указанията.

Етерични масла: счита се, че маслата от гераниум, иланг-иланг, лавандула и роза нормализират кожата и играят важна роля в лечението както на мазната, така и на сухата кожа.

Билки: невен, лавандула, роза, живовляк, корен от бяла ружа.

5. ПРОБЛЕМНА КОЖА

И сухата и мазната кожа са еднакво склонни към поява на пъпки, кисти, черни точки и т.н. Мазната кожа с пори е най-вероятен кандидат за класификация „пробемна кожа“. Освен факторите, свързани с начина на живот, лошата чернодробна функция също оказва влияние. Акнето се появява там, където има повече мастни жлези – на лицето и гърдите. Друг фактор е стресът, понеже стимулира производството на адренални хормони, а от там и на тестостерон, главен виновник за акнето. Ако пъпките са по брадичка и челюсти, възможно е да се дължи на хормонални проблеми.

Проблемната кожа може да е временно явление, например през пубертета, когато хорманите бушуват, усилват отделянето на себум и така над 80% от младежите са поразени от акне. За жалост, то съпътства мнозина и за цял живот, особено ако е на хормонална основа.

Акнето обикновено намалява в началото на лятото, когато слънцето осигурява Витамин Д и леко излющва кожата, но може и да се влоши, ако мастните жлези се стимулират прекомерно от топлина и слънце.

Почистване: тук е необходимо цялостно почистване, по три пъти на ден, с неутрално pH или домашно миещо средство.

Ексфолиация: тъй като има опастност от влошаване на акнето, избягвайте триците. Специален натурален сапун с фини частици би бил най-подходящ. Папаята също има лек ексфолиращ ефект.

Маска: нанасяйте стягащи маски за намаляване на порите и леко излющване. Хумата спомага – зелена и бяла, особено в комбинация с антибактериални масла.

Тоник и овлажняване: алое вера с неговите лечебни качества е идеален тоник и козметична база за мазната кожа, а разреденият ябълков оцет има антисептично действие. За овлажняване е подходящ лек лосион от гел алое с етерични масла за балансиране на омазняването и за ускоряване на лечението на увредената кожа.

Етерични масла: антисептични и изсушаващи са лавандула, хвойна, евкалипт и салвиа. Розмарин, чаено дърво са подходящи за суха проблемна кожа, а лавандула, нероли и розмарин са регенериращи масла. Ментата и градинският чай са анти бактериални агенти, а лайката потиска възпалението. Можете да туширате възпалените зони с чисто чаено дърво, лавандула и евкалипт по няколко пъти на ден. Локалното тртиране може да изсуши кожата, но за 2-3 дена не е проблем.

Билки: порите се отпушват с бъзов цвят, червена детелина и сладник, а листата от ягода намаляват омазняването. Добро е и пиененто на билки за черния дроб, като бял трън, репей, куркума и сарсапарила, могат и всеки ден под формата на чай.

6. КУПЕРОЗНА КОЖА

Тя се характеризира с фина мрежа от разширени капиляри, около носа и по бузите, не много забележими. Това състояние се среща при всички типове кожа, но най-вече при сухата, тънка и деликатна или зряла кожа. От това страдат особено северните народи, с руса или червеникава коса и много светла кожа. Често този феномен се влошава от излагането на слънце, алкохола и тютюна, хипертония или агресивни козметични процедури, които водят до спукване на капиляри.

Лечението е трудно, но се подобрява с подходяща ароматерапия и витамини, които заздравяват капилярите, като Е, В2 и С комплекс (биофлановоиди, хесперидин и рутин).

Почистване: щадящо миене с хладка вода, кремообразен почистващ лосион. Не използвайте крайни температури никога. Да се избягва парната баня.

Ексфолиация: с много внимание, използвайте леки алфа- хидрокси киселини като кисело мляко, маска от папая, но избягвайте козметичните трици, които активират повърхностното кръвообащение.

Маска: с плодове, мед и кисело мляко, синя хума с успокояващи масла.

Тоник и овлажняване: алое вера с неговите лечебни качества е идеален тоник, а също и флоралните води.

Етерични масла: лайката намалява възпалението, успокоява деликатната кожа и облекчава подпухването. Роза, портокал, нероли и лавандула са много деликатни и ефективни.

Билки: извлек от жълт кантарион или невен са много подходящи външно за спукани капиляри, а билкови води от дъбова кора и хамамелис помагат, ако кожата не е много суха. Консумирайте и богати на флавоноиди храни като елда и чушки и билки като невен и кантарион за заздравяване на капилярите отвътре.

7. ЗРЯЛА КОЖА

С напредването на възрастта кожата става по-суха, линиите и бръчките са по-видими, намалява производството на хормоните, които поддържат кожата сочна и свежа. Произвежда се по-малко себум. Овлажняващите фактори и грижите за кожата трябва да станат по-сериозни. Пушачите и хората с по-светъл тен и по-малко подкожна мазнина са предразположени към ранна поява на бръчки.

На каква възраст кожата става зряла?

Според някои учени след 25 или 30, но никога не е рано за превантивни мерки. Витамини и умероно излагане на слънце са ефективна защита срещу стареененто на кожата. Грижите за зрялата кожа приличат на тези за сухата.

Етерични масла: изпитани съставки на натурални кремове са маслата от роза, нероли, розмарин, лавандула и гераниум, а маслата от жасмин, тамян, смирна, морковено семе и шипки подмладяват зрялата кожа като регенериращи.

Билки: омекотяващи растения като бяла ружа и зарасличе.

Според типовете кожа се препоръчва:

  • Нормална кожа – невен;
  • Суха кожа – лайка;
  • Мазна кожа – бял равнец;
  • Смесена кожа – лавандула;
  • Проблемна кожа – чаено дърво;
  • Куперозна кожа – жълт кантарион;
  • Зряла кожа – жасмин.



0/5 (0 Reviews)

ОСТАВЕТЕ ОТГОВОР

Моля, въведете Вашия коментар
Моля, въведете Вашето име тук