Масов протест на фермерите в Лондон: Искат отмяна на наследствения данък
Повече от 1000 трактора се събраха в понеделник (10 февруари) в Уайтхол, Лондон, за масова демонстрация срещу правителствените политики, засягащи селското стопанство, с основен фокус върху планирания данък върху наследените фермерски активи.
Фермери от различни части на страната, включително Линкълн, Девън, Уорчестършир, Съмърсет, Дербишър, Бъркшир, Кент, Хартфордшър, Нотингамшър и Есекс, пропътуваха стотици километри, за да изразят недоволството си пред правителството на Сър Киър Стармър.
Протест срещу новия данък върху семейните ферми
Фермерите се противопоставят на предложението на Лейбъристкото правителство да въведе 20% данък върху наследствените земеделски активи, чиято стойност надвишава 1 милион паунда. Очаква се данъкът да влезе в сила през април 2026 г.
Протестиращите изразиха опасения, че новият данък ще принуди много фермери да продават земята или активите си, за да могат да покрият задълженията си, което поставя под заплаха бъдещето на семейните ферми във Великобритания.
Протестът беше организиран от Save British Farming (SBF) и беше синхронизиран с парламентарен дебат по темата, предизвикан от онлайн петиция с близо 150 000 подписа, призоваваща правителството да отмени новия данък.
Лиз Уебстър, основател на SBF, заяви, че британските власти не се учат от грешките на историята и излагат страната на риск от хранителна криза.
„Не можем да разчитаме на евтини вносни продукти от нестабилни региони. Хранителната сигурност трябва да бъде национален приоритет“, подчерта тя.
Според анализ на CLA, ако новият данък бъде приет, типична зърнопроизводствена ферма ще трябва да плаща 159% от годишната си печалба в продължение на 10 години, за да покрие задълженията си.
Други проблеми в сектора
Освен наследствения данък, фермерите изразиха разочарование и от други правителствени политики, включително:
✔ Намаляване на директните субсидии за фермери в Англия
✔ Повишаване на данъците върху селскостопанските превозни средства
✔ Поскъпване на торовете
✔ Забавяния в изплащането на средства по ключови аграрни програми
Организаторите на протеста стартираха кампания за набиране на средства в GoFundMe, за да покрият разходите за транспаранти, мобилни екрани и други технически средства за по-добра координация на събитието.
„Това е маратон, а не спринт. Трябва да изградим инерция, за да принудим правителството да промени този катастрофален бюджет за фермерите“, коментира Лиз Уебстър.
Правителствена реакция
Досега британското правителство, включително министърът на финансите Рейчъл Рийвс, отказва да се срещне с представители на фермерите, въпреки многобройните им искания.
Говорител на правителството заяви, че 5 милиарда паунда ще бъдат инвестирани в земеделието през следващите две години – най-големият бюджет за устойчива храна в историята на Обединеното кралство. Освен това правителството увери, че новите промени ще намалят ставката на данъка върху наследството от 40% на 20%, като плащанията ще бъдат разсрочени за 10 години и без лихва.
„Това е справедлив подход, който ще подпомогне публичните услуги и ще засегне около 500 имота годишно“, коментира говорителят на кабинета.
Фермерите настояват за промяна на политиката и предупреждават, че ако Лейбъристкото правителство не направи компромис, протестите ще продължат с още по-голям мащаб.