Коронавирус – симптоми и превенция
Коронавирус се е разпространил вече в повече от 114 страни, включително България.
Какви са симптомите на заболяването, което този вирус причинява и какво можете да направите, за да се защитите?
Какви са симптомите?
Вирусът причинява остри респираторни заболявания. Първите симптоми се проявяват като повишена температура и суха кашлица. След седмица може да се появи затруднение при дишането, а при някои пациенти и нужда от болнична помощ.
Тези симптоми не означават непременно, че имате коронавирус. Подобно проявление имат и други вируси, като настинка и грип.
В по-тежки случаи, коронавирусът може да доведе до пневмония, тежък остър респираторен синдром, мултиорганна дисфункция и дори смърт.
По-вероятно е тези симптоми да се появят при възрастни хора и при тези, които вече имат заболявания като астма, диабет или сърдечно-съдови заболявания.
Инкубационният период – времето между инфекцията и появата на някакви симптоми – продължава до 14 дни, според Световната здравна организация (СЗО). Но някои изследователи казват, че това може да отнеме и до 24 дни.
Как да се защитим?
Редовното и щателно измиване на ръцете е от решаващо значение, казват здравните организации.
Коронавирусът се разпространява главно по въздушно-капков път, но е възможно човек да се зарази и по контактен път.
Ето защо е важно да кихате и да кашляте в кърпички. Избягвайте да докосвате лицето си с немити ръце, но и да сте в близък контакт със заразени хора.
Маските за лице не осигуряват защита срещу коронавирус, казват медицинските експерти.
Колко бързо се разпространява вирусът?
Стотици нови случаи се регистрират всеки ден по целия свят. Смята се обаче, че здравните агенции може дори да не са запознати с голяма част от тях.
След Китай вирусът бързо се разпространи в други азиатски страни, както и други континенти, като най-засегната към момента в Европа е Италия, където е обявена пълна карантина. В България също вече има регистрирани случаи на коронавирус.
Каква е смъртността и колко от заболелите се възстановяват?
Леки симптоми проявяват четирима от петима души, според анализ на Световната здравна организация, основаващ се на данните от 56 000 пациента.
Проучването показва, че:
- 80% имат леки симптоми;
- 14% имат тежки симптоми;
- 6% стават критично болни.
Степента на смъртност изглежда ниска (между два и три процента) – но тези цифри не са надеждни.
Хиляди все още се лекуват – така че смъртността може да бъде по-висока. Не е известно колко пациенти с леки симптоми дори търсят помощ и следователно не са се регистрирали – което означава, че смъртността може да бъде и по-ниска.
Казано в контекст – около един милиард души се разболяват от грип годишно, а между 290 000 и 650 000 умират. Заплахата за грип се променя всяка година.
В момента лечението включва поддържане на тялото на пациента, подпомагане на дишането, докато имунната им система се бори с вируса.
Работата по разработването на ваксина тече с пълна сила, така че тестове върху хора могат да започнат дори тази година.
Болниците също тестват антивирусни лекарства, за да видят дали и как влияят на заразените пациенти.