Почистване на ютия в домашни условия
Много често след закупуването на ютия, може да ни се случат неприятни ситуации, свързани с употребата ѝ. Например, неправилна температура при гладене на копринена блуза – и хоп, изгорено! Вода от чешмата – и хоп, нещо замърсено. В тази статия сме Ви подготвили 9 съвета за почистване на ютия в домашни условия. Отделно ще Ви кажем и как да избегнете проблеми в бъдеще.
Почистване на ютия от залепнало/изгорено
Преди да започнете почистването на ютията, изберете кой точно метод е подходящ за Вашия уред. Например, ако повърхността на ютията е керамична или тефлонова, то тогава тя не може да се търка с абразиви. В случая, трябва да използвате по-нежни методи.
Метод 1: Сол
Изсипете сол на лист хартия равномерно и започнете да гладите с нагорещената ютия, докато не изчезне тъмнината по повърхността ѝ.
Метод 2. Парафинова свещ
Завийте парафинова свещ с памучна кърпа и започнете да гладите отгоре с кръгови движения. Отдолу трябва да поставите някаква тавичка, защото свещта ще почне да се стопи и парафинът ще се отцеди.
Бъдете внимателни, ако повърхността на Вашата ютия е релефна или има отвори за пара. Парафинът може да попадне в дупчиците и при последващо гладене да нацапа дрехите Ви.
След като загорялото се махне, внимателно отстранете остатъците от мръсотия и стопената свещ.
Метод 3: Кислородна вода
Намокрете памучен тампон или парче плат в 3 процента водороден пероксид. Внимателно с нежни движения избършете тъмните петна от повърхността на студената ютия. Кислородната вода ще помогне да се разтвори плаката и да се улесни нейното отстраняване.
Метод 4. Оцет
Намокрете памучен тампон в оцета и избършете гладещата плоча на студената ютия. Ако оцетът е много силен, добавете към него амоняк в съотношение 1:1.
Ако това не помогне, попийте една кърпа с оцет и покрийте с нея работната повърхност на ютията в продължение на няколко часа. През това време плаката ще омекне. Премахнете остатъците с гъба или мека четка.
Метод 5: Сода за хляб
Разтворете няколко лъжици сода бикарбонат в чаша вода, накиснете парче плат в този разтвор и избършете студената повърхност на ютията с него. Накрая почистете ютията от петната с влажна кърпа/парцал.
Метод 6: Течност за отстраняване на лак
Ако парче полиетилен се е залепил по повърхността на ютията, то може да бъде отстранено с помощта на ацетон. Когато я почиствате, опитайте се да не докосвате пластмасовите части на ютията: веществата в лакочистителя могат да ги повредят.
Никога не използвайте шкурка, нож или други остри предмети, за да почистите ютията! Това поврежда гладещата повърхност и може да доведе до неизправност на уреда.
Как да се предпазим в бъдеще?
За да не се замърси отново гладещата повърхност на ютията, следвайте следните прости съвета:
- Спазвайте температурните указания за всеки тип плат.
- Особено деликатни неща, например вълна, коприна, гладете през влажна марля.
- След всяко гладене, почистете повърхността на ютията с мека влажна кърпа.
Вижте още >>> Домашно приготвен препарат за отпушване на канали
Почистване на ютия от мръсотия/варовик
Ако функцията за подаване на пара е започнала да работи лошо и ютията оставя петна върху дрехите, вероятно в нея се образуват утайки. В отстраняването на този проблем, ще помогнат тези три успешни метода:
Метод 1. Самопочистваща функция
В много от по-новите модели ютии, за проблемите, свързани със замърсяването се е погрижил производителят. Ако не сте сигурни кои бутони на уреда си да използвате, проверете в книжката за инструкции за употреба: може да се окаже, че сте щастлив собственик на ютия със самопочистваща функция. За да почистите ютията си, внимателно следвайте съветите на производителя. Накратко, алгоритъмът е:
- Максималното количество вода се излива в резервоара на ютията.
- Температурният контролер е зададен максимално.
- Уредът се нагрява, охлажда се и се загрява отново.
- Ютията се накланя над тавичка или мивка.
- След натискане на бутона за самопочистване, мръсотията се отстранява от дупките за пара.
- След изпълнение на процедурата, резервоарът се изплаква с чиста вода няколко пъти и ютията се избърсва.
Метод 2: Лимонена киселина
Една супена лъжица (20-30 грама) лимонена киселина се разтваря в чаша вода и се излива в резервоара на ютията. Загрейте я до максимум, разклатете добре няколко пъти и натиснете бутона за освобождаване на пара. Изпълнете тази процедура върху мивка или тавичка: мръсотията отвътре ще излезе с парата. След това изплакнете резервоара с чиста вода и избършете гладещата повърхност на ютията.
Метод 3: Газирана минерална вода
Съставът на газираните напитки включва съединения, които ще помогнат за разтваряне на утайката, останала в ютията. Просто излейте газираната минерална вода в резервоара и следвайте инструкциите от предишния параграф.
Как да предотвратим образуването на мръсотия в ютията?
За да не се налага в бъдеще да почиствате ютията от мръсна утайка, следете качеството на водата, която сипвате в ютията. Най-добре при гладене използвайте:
- Дестилирана вода: на разположение във всяка бензиностанция.
- Бутилирана вода от най-близкия супермаркет.
- Пречистена вода с помощта на домашен филтър.
- Отстояла чешмяна вода: след няколко часа солите се утаяват на дъното и водата отгоре е чиста.
Ако и Вие имате методи и съвети за почистване на ютия, то ще се радваме да ни ги споделите в коментарите по-долу.